Hedefimiz
Sergi
Pullarda Bilim
Bilim İnsanları
E-Metinler
Mesaj Panosu

 

 

 

 

 

Biyografi


Prof. Dr. Suha Gürsey'i kaybettik

Prof. Dr. Suha Gürsey (sayısız öğrencileri ve hayranları için "Suhanım") 16 Mart 2010'da New Haven, Connecticut A. B. D.'de vefat etti.

İstanbul'da 24 Temmuz 1924'de Suha Pamir olarak doğan Prof. Gürsey, Fizik lisans derecesini İstanbul Üniversitesi'nden 1945 yılında aldıktan sonra doktorasını da aynı üniversitenin Denel Fizik kürsüsünde 1955'de tamamlamıştı.  Londra Imperial College'den doktorasını alarak İstanbul Fen Fakültesine katılan Feza Gürsey ile 1952'de evlendi, 1954'de tek çocukları Yusuf Gürsey dünyaya geldi.  Feza Gürsey'le birlikte 1957-61 arasında Princeton ve Columbia üniversitelerinde ve Brookhaven laboratuarında bulundu; 1962'de birlikte ODTÜ'ye dönmelerinden sonra bir dönem fizik bölümüne başkanlık etti ve fizik dersleri yanında bilim tarihi dersleri verdi.  ODTÜ'de fizik ve o zaman ayrı olan teorik fizik bölümlerinin hızla gelişmelerine Feza ve Suha Gürsey'in araştırma, öğretim ve oraya yurt içinden ve dışından çektikleri akademisyenler yoluyla büyük katkıları oldu.  Profesörlüğe ODTÜ'de yükseltildi; 1974'de ise ODTÜ'den ayrıldı ve Feza Gürsey'e profesörlük veren Yale üniversitesine gitti.  Ankara'da olduğu gibi Yale'de de özellikle genç öğrenci ve araştırıcılara sağladıkları maddi ve manevî cömert desteklerle birçok fizikçinin meslekî ve şahsî gelişmelerine yardımcı oldular.  Türkiye'de de Amerika'da da Suhanım ve Feza Bey'in evleri ve gönülleri her zaman gençlere açıktı. Yale'de bilim tarihi konusunda Profesör Derek Solla Price ile araştırmalarına devam etti ve hazırladığı Yale Fizik bölümü tarihi yayımlandı.
Onları tanımak şansına erişmiş meslekdaşları, öğrencileri ve dostları için ayrılmaz görünen bu ikili tam emekli olup Türkiye'ye geri dönecekken Feza Gürsey 1992'de hızla gelişen bir kanser neticesi hayatını kaybetti; Suhanım'ın sağlık sorunları da hayatının sonuna kadar New Haven'da kalmasına sebep oldu.  Geride oğlu Yusuf ve Pamir ailesinin diğer fertleri yanında, kendisini ömürleri boyunca minnet ve sevgiyle anacak Türk ve yabancı meslektaşlar ve öğrenciler bıraktı.

Cihan Saçlıoğlu
Sabancı Üniversitesi

 


http://www.bilimtarihi.org
Son güncelleme: 01.11.2016

© 2016