Hedefimiz
Sergi
Pullarda Bilim
Bilim İnsanları
E-Metinler
Mesaj Panosu

 

 

 

 

 

  Konferans: Dhruv Raina, Güney Asya'ya modern bilimin girişi. 9 Mart 2005


Adnan Adıvar'ı Anma Toplantısı yapıldı.
28 Kasım 2005,15.00, İstanbul Üniv. Edebiyat Fakültesi

Dr. Adnan Adıvar, Ölümünün 50. Yılında Anıldı

Bilim tarihçisi, düşünür, siyasetçi Dr. Adnan Adıvar (1882-1955), ölümünün 50. yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen bir toplantı ile anıldı. 28 Kasım 2005 tarihinde Edebiyat Fakültesi Genel Kurul salonunda gerçekleşen toplantıya, Adıvar ailesinin bazı yakınları, öğretim üyeleri, doktorlar, bilim tarihçileri ve öğrenciler katıldı. Bütün katılımcılar tarafından imzalanan toplantı posterinin, bu verimli toplantıyı geleceğe taşıyacak güzel anılardan biri olacağına şüphe yok.

Açılış konuşmalarından sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, A.Adıvar'ın şahsiyeti ve çevresiyle ilişkileri hakkında bilgi verdi. Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Erdal İnönü, A.Adıvar'ın gazete ve dergi yazılarından oluşan Bilgi Cumhuriyeti Haberleri adlı eserini tanıttı. İstanbul Tıp Fakültesi, Deontoloji Tıp Tarihi ve Anabilim dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Nuran Yıldırım da, Adıvar'ın biyografisi hakkında bilgi verdi ve özellikle Tıp Tarihi ile olan ilişkisi üzerinde durdu, A.Adıvar'ı fotograflarla tanıttı. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve toplantıyı düzenleyen Prof.Dr. Feza Günergun ise, Adnan Adıvar'ın Paris'teki bilim tarihi çalışmalarını ve 1933 yılında Isis dergisinde yayımlanan ilk bilim tarihi makalesinden başlayarak, onun bu konudaki belli başlı yayınlarını tanıttı; Adıvar ailesinin dostlarının albümlerine dayanarak, A.Adıvar'ın Halide Edip'in birlikte çekilmiş fotoğrafalarını gösterdi. Halide Edip'in torunu Ömer Sayar ise Adnan Adıvar'ın özelliklerini ve onunla ilgili anılarını aktardı, aile arşivinden getirdiği görsel malzemeyi sundu.
Prof. F.Günergun'un açış konuşmasından, 2005 yılının hem A. Adıvar'ın (1882-1955) hem de A. Einstein'ın (1882-1955) ölüm yıldönümü olduğunu; bu iki bilim adamının 1947'de Princeton'da görüştüklerini ve Adıvar'ın bu görüşmenin ardından bir yazı kaleme aldığını öğrendik. Toplantının bilim tarihçileri için önemli bir yönü de, Dr. Adnan Adıvar'a Princeton Üniversitesi tarafından verilen "şeref doktoru" diplomasının İ.Ü. Edebiyat Faklültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Yelten tarafından tanıtılmasıydı. Bu verimli toplantıda yapılan konuşmalarının İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Anabilim Dalı tarafından yayımlanmakta olan "Osmanlı Bilimi Araştırmaları" dergisinin 2006'da yayımlanacak Adıvar özel sayısında okuyuculara sunulacağı haberi ise, anma toplantısıyla ilgili bir diğer güzel gelişmeydi.

 

 

 

http://www.bilimtarihi.org
Son güncelleme: 01.11.2016

© 2016